Mekas, Breer, Landow, Derenová…a Mekas (Ponrepo a Světozor)

Doplnění k již avizovaným projekcím Jonase Mekase: připomínáme a zdůrazňujeme Lost Lost Lost v pondělí 8. dubna ve velkém (!) sále kina Světozor.

Začíná se úvodem Miloše Vojtěchovského, Ondřeje Vavrečky a Matěje Strnada ve 20:45 a následuje šest šestnáctimilimetrových kotoučů Mekasova opusu.

O několik dní dříve se nabízí podobně jedinečná příležitost prozkoumat bližší sociálně-umělecký kontext Mekasovy tvorby, a to sice ve středu 3. dubna od 20:00 v Ponrepu.

V rámci středečního večera v Ponrepu budou promítnuty filmy Roberta Breera, George Landowa (anebo Owena Landa, chcete-li), Mayi Derenové (anebo Eleanory Derenkovské) a samozřejmě Jonase Mekase.

Jak uvádí anotace, jde o „snímky legendární poválečné generace americké filmové avantgardy, z níž je dnes posledním žijícím představitelem právě devadesátiletý Jonas Mekas„.

Za Kinoaparát.cz upozorňujeme především na Eyewash Roberta Breera, který považujeme za téměř univerzální předfilm, jímž by bylo záhodno vyplachovat oči před každou návštěvou biografu. Jedinou skutečně účinnou oční hygienu může Eyewash ostatně zprostředkovat pouze při projekci filmové, kdy léčivý efekt Breerova filmu není omezen limity digitálních skenů, prokládaných snímků a videoprojekce. Přijďte a vizte.

Bližší informace jsou k nalezení na webu Ponrepa .