Festivalový servis: LFŠ (?) & čs’scope & přednášky

Zatím čekáme na odpověď tiskového servisu Letní filmové školy na náš email s předmětem „Filmy uváděné z filmové (35/16mm) kopie?“.
Pokud do začátku festivalu nezjistíme touto oficiální cestou více, přejdeme do aktivnějšího, takříkajíc inkvizičního módu.

Bohužel však narozdíl od Varů nepomáhá ani program uveřejněný na webu. Upředňostovány jsou národnostně-temporálně-jazykové informace, doprovázeny sice inovativními, leč poněkud problematickými prokliky na ČSFD, respektive Youtube. Jsme si ale jisti, že alespoň jeden film na LFŠ bude – a postaráme se o to sami, ve své přednášce.

Zatím není docela jasné, jestli se k tématu vzdělávání skrze nemoderované a kvalitativně kolísavé servery ČSFD a Youtube v naší přednášce o filmové technologie dostaneme, ale projekci šestnáctky můžeme přislíbit. V rámci prezentace „Programu otevřeného filmového vzdělávání“ poskytneme koncentrovaný úvod do dějin filmové techniky a technologie. Ať už ty dějiny začaly (a končí) kdekoliv…

Vzhledem k převážně historickému zaměření LFŠ však lze projekcí z kopie čekat víc, přinejmenším v rámci sekce Širokoúhlá šedesátá. Citujme dramturgyni cyklu Annu Batistovou: v době, kdy 35mm film pomalu odchází a kolektivní projekce v kině je ohrožena na úkor pohodlnějších způsobů vnímání pohyblivých obrazů, chce Národní filmový archiv oslavit 70 let filmového archivnictví u nás projekcí cyklu filmů, které bez 35mm materiálu a projekce na velkém plátně nevyzní.

Jak moc tyto filmy bez 35mm materiálu a projekce na velkém plátně nevyzní lze ostatně přímo srovnat právě v jednotlivých záložkách programu LFŠ. Např. odkaz „video“ vedoucí k čemusi nazvanému „Ikarie XB1 Trailer“ potenciál Polákova/Kališova filmu opravdu příliš nerozeznívá (zato je zřejmě k dostání, jak se v dotyčném videu píše, „im Mediafachhandel und www.ostalgica.de“ ). Jak dodává uživatel „choze“, jednu hvězdičku hlavně za výpravu, triky a hudbu, i kameraman se docela snažil.

K cyklu NFA se pojí i přednáška Anny Batistové Śirokoúhlý formát v československé kinematografii, která se koná v úterý 30. od půl čtvrté.

My se na vás budeme těšit již tuto sobotu v pravé poledne – a více o filmech z filmu snad brzy.